Знаеш ли откъде тръгва произходът на виното? Ще се изненадаш, че е пряко свързан с българската история.
Настани се удобно и се наслади на следващите редове, в които ще се потопиш в приказката на вековната опияняваща напитка.
Виното като част от българската история
От древни времена до днес “течното злато” или “шарап”, или т. нар. в днешно време – вино, е една от най-консумираните напитки в цял свят. Тя се свързва с небесното, божественото и душевното. Пиела се е от ханове, князе и царе, както и най-големите пиршества са били чествани именно с гроздовото изкушение.
Из нашите земи виното е било познато още преди повече от 5000 години. Съществуват и доказателства, които показват, че древните траки – народът, поставил основите на винарството и лозарството, са изработвали златни и сребърни съкровища, които са били използвани за сервиране на вино.
Траките били способни да се справят с алкохолната напитка безпроблемно, като не я разреждали с вода. Това показва, че предците ни са познавали опияняващата напитка от дълбока древност и организмът им вероятно вече е изградил ензимите, нужни за преработката на алкохола!
Античното вино
Неслучайно древните траки са прочути лозари. Още от самата Античност се вярва, че богът на виното – Дионис, произлиза от Древна Тракия. Траките считали виното както за битова, така и за сакрална напитка.
Всяко важно събитие в живота на античния човек е било чествано с ритуално разливане на вино. Според тях упойващият му ефект помага на жреците да влязат в контакт с боговете, създавайки връзка с Долния и Горния свят. Самият Омир възхвалява напитката чрез божествения ѝ аромат и вкус в своята поема “Одисея”.
Преди около 3200 години траките са практикували и ритуали в правенето на вино. Гроздето се събирало от масива, след което се изсипвало в плетени кошове върху шарапаните (винарски камъни). Преди това прецизно са почиствали скалния басейн с вода и са нареждали върбови клонки отгоре му.
Върховният жрец обливал шарапана със старо вино и благославял еликсира. Девиците изсипвали гроздовете и ги нагазвали с боси крака, облечени в бяло – символ на чистотата и невинността.
По време на приготовлението на сакралната напитка изсипвали в съда и билки за по-благоуханно вино. Сокът от грозде потичал от чучур, издълбан в края на камъка. Божествената течност се събирала в мехове, които били отнасяни в пещери на хладно, докато ферментира и стане годно за консумация.
Един сорт = различни вкусове
Знаеш ли, че древните траки са познавали около 150 сорта грозде?
Да, наистина изумяващо! До тази теза стига историкът Ирко Петров чрез свое изследване в Хасково.
Италиански агрономи изследват процеса на производството на вино и споделят, че многообразието от вкусове, придобити от гроздето, се дължат на отглеждането на лозите в различни условия. Съответно един и същ сорт предлага различно по качество грозде. Древните траки познавали тънкостите в обработката на вино, като оставяли лозите да се увиват върху специално засадени за целта дървета.
Легендата за Мавруд
За момента няма точни доказателства, че сортът Мавруд е разпространен директно от траките, но легендите, датиращи от античността, се предават от уста на уста и до днес.
Думата “Мавруд” от гръцки “màvros” означава “черно”, но в България се превежда “лично име”. От древни времена се разказва легендата за Хан Крум, който през 9 век забранява със закон консумацията на вино и отглеждането на лозя.
В двореца той имал лъвове, които пускал да се разхождат из столицата. През деня единият от тях – подарък от източен владетел, се изплъзнал от клетката си. Това събитие всяло смут из целия дворец.
Младеж на име Мавруд, силен и смел, хванал лъва и го убил с голи ръце. Хан Крум искал да разбере в какво се крие тайната на неговата сила. Майката на Мавруд признала, че въпреки забраните, наложени от него, тя съхранила в дома си малко лозе, от което правели вино и го пиели. Гроздовата алкохолна напитка придавала кураж на младежа.
Когато научил истината, владетелят заповядал да се засадят лозята наново и производството на вино да бъде с наименование – Мавруд.
От Дионис до Свети Трифон
В по-късен етап от историята на виното култът към бог Дионис спира да бъде толкова важен. По време на покръстването на българите в идол се превърща Свети Трифон, както и честването на празника – Трифон Зарезан.
В този период винопроизводството е под покровителството на църквата, тъй като гроздовата напитка е едно от най-важните търговски средства. Виното се е приготвяло по манастирите, а монасите започнали да съхраняват алкохолната напитка в манастирските подземия.
В следствие на това възникват и първите изби, а българското винопроизводство се развива до съвършенство!
Комплекс “Тракиец” и винените шедьоври
Ако и ти се чудиш къде можеш да опиташ разнообразие от винени сортове – червени и бели вина и розе, заповядай в комплекс “Тракиец” – бутиков комлекс за релакс и езда! Гордеем се, че почитаме българските традиции, радвайки се на природа, коне, вкусна храна, спокойствие и още нещо…
Зимата винаги е подходяща да експериментираш с различни вкусове, превъплъщавайки се в истински дегустатор на виното, затова сме подготвили “сгряващи” душата винени дегустации за ценители именно през студените месеци!
Ако решиш да празнуваш, винарната ни разполага със зала с капацитет до 40 места и е подходяща за частни, корпоративни и лични мероприятия.
Ако искаш да се превъплътиш в истински дегустатор на виното, ела в комплекс “Тракиец” и се обади на +359 889 087 887, за да направиш резервация и да научиш повече за бутиковия комплекс за релакс и езда, който е подходящ за семейна почивка по всяко време на годината. Може да го направиш и онлайн, използвайки този ЛИНК.